Loading color scheme

Major-General Swing, Joseph May

Major General Joseph May Swing 11th Airborne

Commanding General, 11th Airborne Division

Feb 28, 1894 – Dec 9, 1984 (Age 90) - gravesite - Military Service Timeline - Eulogy by Colonel Robert S. Beightler

Citations: Distinguished Service Cross, Distinguished Service Medal, Silver Star (2x OLC), Bronze Star (2x OLC), Legion of Merit, Combat Infantryman’s Badge, Air Medal (OLC), Commendation Ribbon, World War II Victory Medal, the American Defense Medal, and the Asiatic-Pacific Campaign Medal with three Battle Stars for the Pacific Theater

Ranks: Began attending West Point June 14, 1911; commissioned 2nd Lieutenant June 12, 1915; 1st Lieutenant July 1, 1916; Captain May 15, 1917; Major May 7, 1924; Lieutenant-Colonel June 24, 1936; Colonel August 1, 1943; Major General August 16, 1944; retired February 28, 1954

A native of Jersey City, New Jersey, Joseph M. Swing graduated from West Point Military Academy in 1915 in the same class as Dwight D. Eisenhower. Swing’s military career spanned five decades, beginning during the 1916 campaign against Mexican revolutionary Pancho Villa.

During the Great War, Swing served in France as a Captain in the field artillery. In 1926 he graduated as an honor student from the field artillery school at Fort Hood. Swing then served as an instructor at Fort Hood until 1931. Re-assigned to Washington, D.C., he graduated from the Army War College in Washington in 1935.In February 1942, Swing, with the rank of brigadier general, was appointed artillery commander for the 82nd Infantry Division, which was converted into the army's first airborne division that summer. Quickly becoming a disciple of the airborne concept, Swing, promoted to major general, was named commander of the newly created 11th Airborne Division in December 1942. While training the division, Swing headed a special board that recommended numerous changes in the use of airborne troops after their disappointing performance in operations in 1942 and 1943. In maneuvers at the end of 1943, he demonstrated with his 11th Airborne Division how airborne forces could overwhelm an enemy, ending any doubts in the army hierarchy about the use of airborne troops in division-size units.

Swing took his division to the Southwest Pacific Theater in May 1944. In the fall, it was committed, as light infantry, to the struggle for Leyte Island in the Philippines. In 1945, Swing's men, fighting both as light infantry and airborne troops, participated in the bitter battle for Manila, helped clear southern Luzon Island of Japanese, and assisted in mopping-up operations in northern Luzon. In August 1945, Swing's division deployed to Japan as the vanguard of the Allied occupation force there. Thereafter, he assumed responsibility for occupying force on the island of Hokkaido and the northern portion Honshu. In February of 1948, Swing assumed command of the I Corps, headquartered in Kyoto, Japan.

Upon his return to the United States in 1949, Swing became commandant of the Army War College at Fort Leavenworth, Kansas. In 1951, he was named commanding General of the Sixth Army at the Presidio in San Francisco. Swing held that billet until he retired from active duty on February 28, 1954.

After Swing’s retirement from the military, President Eisenhower, his friend and former classmate, nominated him to serve as Commissioner of Immigration and Naturalization. The Senate confirmed Swing’s nomination and he began his tenure as Commissioner on May 24, 1954. During his eight years as head of INS, Swing over saw a reorganization of the Service and implemented programs designed to attain more aggressive enforcement of immigration and deportation policies. He retired from the INS in 1961. Swing died on December 9, 1984, at the age of 90. - Source1 - Source 2